Merino - vlastnosti a údržba

Merino vlna pochází ze speciálně vyšlechtěných ovcí a její obliba po zásluze roste. Výrobky z merina nejsou nejlevnější, ale merino vlákno má mnoho funkčních vlastností, takže se určitě vyplatí si několik kousků pořídit minimálně pro sport. Pokud máte děti například v lesní školce nebo obecně tráví hodně času venku za jakéhokoliv počasí, vlněné oblečení se vyplatí dvojnásob neb víme, že pravá vlna dokáže udržet teplo i mokrá. Merino má výborné termoregulační a izolační schopnosti a dokonale odvádí vlhkost. Navíc je antibakteriální, takže ho můžete nosit několik dní, aniž byste ho museli prát.

Jemný přírodní materiál ovšem vyžaduje speciální údržbu. Je potřeba si vždy prostudovat etiketu s doporučením výrobce, který podle podílu merina ve tkanině doporučí nejvhodnější postup praní. Aby nám oblečení z merina vydrželo dlouho funkční , zde je několik typů, jak s ním nakládat:

  • oblečení z merino vlny není nutné prát po každém nošení. Stačí ho vyvěsit a nechat uschnout a vyvětrat. Merino vlákna dokážou neutralizovat pot a mají samočistící efekt.
  • oblečení perte po rubové straně
  • vysoké teploty vlně vyloženě škodí, moderní pračky už mají speciální program na vlnu a jemné materiály. Teplota praní by neměla překročit 40֯C.
  • Nepoužívejte běžné prací prostředky, obsahují množství solí a enzymů, které mohou vlákno poškodit
  • používejte mycí prostředky přímo určené na merino vlnu. Vhodné jsou i mýdlové ořechy nebo prostředky pro praní sportovního oblečení s membránou.
  • nikdy nepoužívejte bělidla a aviváže.
  • Nesušte oblečení v sušičce, pokud nemá program přímo určení pro merino vlnu.
  • Nejlépe se oblečení suší ve vodorovné poloze, například rozložené na ručníku. Nevěšte ho na šňůru, mohlo by se nepěkně vytáhnout a kolíčky by mohly zanechat otisk.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení